WEST AUSTIN FALL CLASSES 2018-2019 

 

Lil Stars

Monday 4:00-4:45pm

Wednesday 9:30-10:15am

Thursday 9:30-10:15am

Saturday 9:30-10:15am

 

Shooting Stars

Wednesday 10:15-11:00

Thursday 10:15-11:00

Thursday 4:00-4:45

Saturday 10:15-11:00

 

Shining Star Level 1

Monday 4:45-5:30 Ballet and Tap

Tuesday 4:00-4:45 Jazz and Tumble

Wednesday 4:30-5:15 Ballet & Tap

Thursday 4:00-4:30 Tumble

Saturday 11:00-11:45 Ballet and Tap

 

Shining Star Level 2

Tuesday 4:45-5:30 Ballet and Tap

Wednesday 3:45-4:15 Lyrical

Wednesdays 4:30-5:15 Ballet & Tap

Wednesdays 4:45-5:15 Turns and Leaps

Thursday 4:00-4:30 Tumble

Thursday 4:45-5:30 Jazz and Tumble

Thursday 5:30-6:00 Hip Hop

Saturday 11:45-12:45 Ballet Tap and Jazz

 

Shining Stars Level 3

Monday 4:15-5:00 Ballet

Monday 5:00-5:45 Jazz

Wednesday 3:45-4:15 Lyrical

Wednesday 4:45-5:15 Turns and Leaps

Thursday 4:00-4:30 Tumble

Thursday 4:00-4:45 Ballet

Thursday 4:45-5:30 Jazz

Thursday 5:30-6:00 Hip Hop

Thursday 6:00-6:30 Tap

 

Rising Stars Level 1

Monday 4:30-5:00 Tap

Monday 6:00-6:45 Lyrical

Monday 6:45-7:15 Stretch & Tone

Tuesday 4:00-5:00 Ballet

Tuesday 5:00-6:00 Jazz

Tuesday 6:15-6:45 Hip Hop

Wednesday 6:45-7:15 Hip Hop

 

Rising Star Level 2

Monday 4:30-5:00 Tap

Monday: 5:30-6:00 Ballet Technique

Monday 6:00-6:45 Lyrical

Monday 6:45-7:15 Stretch and Tone

Monday 7:15-8:00 Turns and Leaps

Tuesday 4:00-5:00 Ballet

Tuesday 5:00-6:15 Jazz

Tuesday: 6:15-6:45 Hip Hop

Wednesday 6:45-7:15 Hip Hop

Rising Star Level 3

Monday 5:45-6:45 Jazz

Monday 6:45-7:15 Stretch and Tone

Monday 7:15-8:00 Turns and Leaps

Monday 8:00-9:00 Ballet

Tuesday 5:30-6:15 Contemporary

Tuesday 6:15-6:45 Progressing Ballet Tech

Tuesday 7:15-8:15 Ballet Technique

Tuesday 8:15-9:00 Lyrical

Wednesday 6:45-7:15 Tap

Wednesday 7:15-7:45 Hip Hop

Wednesday 8:00-8:45 Industry Class

 

Rising Star Level 4

Tuesday 5:30- 6:15 Contemporary

Tuesday 6:45- 7:15 Stretch and Tone

Tuesday 6:45- 7:45 Jazz

Tuesday 8:00- 9:00 Ballet

Wednesday 6:45- 7:15 Tap

Wednesday 7:15- 7:45 Hip Hop

Wednesday 8:00- 8:45 Industry

Thursday 4:30- 5:00 PBT

Thursday 5:30- 6:15 Turns and Leaps

Thursday 6:15- 7:30 Ballet Tech

Thursday 7:45- 8:30 Lyrical

 

Super Nova Level 1

Monday 7:00-8:00 Jazz

Wednesday 7:00-8:00 Ballet

Thursday 5:30-6:00 Progressing Ballet

Thursday 6:00-6:30 Tap

Thursday 6:30-7:00 Hip Hop

Thursday 7:00-7:45 Contemporary

Super Nova Level 2

Monday 7:00-8:00 Jazz

Monday 8:00-9:00 Ballet

Tuesday 6:15-6:45 Stretch & Tone

Thursday 5:30-6:00 Progressing Ballet

Thursday 6:00-6:30 Tap

Thursday 6:30-7:00 Hip Hop

Thursday 7:00-7:45 Contemporary

Thursday 7:45-8:30 Industry

 

Super Nova Level 3

Monday 5:00-6:00 Ballet Technique

Monday 6:00-6:45 Lyrical

Tuesday 6:15-6:45 Stretch & Tone

Tuesday 6:45-7:45 Ballet

Tuesday 7:45-9:00 Jazz

Thursday 5:30-6:00 Progressing Ballet

Thursday 6:00-6:30 Tap

Thursday 6:30-7:00 Hip Hop

Thursday 7:00-7:45 Contemporary

Thursday 7:45-8:30 Industry

 

Super Nova Level 4

Monday 7:15-8:15 Ballet Technique

Monday 8:15-9:00 Lyrical

Tuesday 6:15-6:45 Stretch & Tone

Wednesday 6:45-7:45 Ballet

Wednesday 7:45-9:00 Jazz

Thursday 5:30-6:00 Progressing Ballet

Thursday 6:00-6:30 Tap

Thursday 6:30-7:00 Hip Hop

Thursday 7:00-7:45 Contemporary

Thursday 7:45-8:30 Industry

 

Pointe

Wednesday 4:00-4:45 Pre-pointe and Pointe I

Thursday 5:00-5:30 Pointe 2/3

 

Boys Hip Hop Classes

Wednesday 6:00-6:45

 

Drill Team Technique

Wednesday 7:45-9:00

 

Team Required Classes

Monday 6:45-7:15 Senior Team

Tuesday 6:15-6:45 Teen Team

Wednesday 4:15-5;15 Minis Rehearsal

Wednesday 5:00-6:30 All Team

Wednesday 5:15-6:00 Mini Tech Class

Wednesday 6:00-6:30 Mini Stretch and Tone

Thursday 8:30-9:15 Convention Team

Ballet Technique classes required and listed by level